Konferencja Naukowa pt. „Postawy proekologiczne studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego”21.05.2019 10:57
W dniu 16 maja 2019 roku w auli Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się Konferencja Naukowa pt. „Postawy proekologiczne studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego”, której celem było zaprezentowanie wyników badania pilotażowego w ramach realizowanego projektu pt., ”Wiedza, świadomość i postawy proekologiczne studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego” i powiązanie ich z informacjami na temat działań i projektów realizowanych przez organy i instytucje odpowiedzialne za politykę zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza na rzecz ochrony i poprawy jakości powietrza w mieście Rzeszowie i całym regionie Podkarpacia.
Pierwszą część obrad poprzedziło wystąpienie dr Bogumiły Grzebyk - opiekun Sekcji Polityki Gospodarczej i Ekologicznej KNE Interkreator, która przywitała przybyłych gości i przedstawiła główne cele konferencji. Prodziekan Wydziału Ekonomii - dr Małgorzata Wosiek, w swoim przemówieniu wskazała na aktualność wybranego tematu wydarzenia i zachęciła do dalszej aktywności w zakresie badań i organizowania takich wydarzeń. Dalszą część konferencji poprowadził prezes KNE Interkreator – Mateusz Śliwa. W panelu eksperckim wzięli udział: Pani Anna Kozicka – Z-ca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa miasta Rzeszowa, Pani Beata Michalak – Z-ca Naczelnika GIOŚ – Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Rzeszowie, Pan Andrzej Kulig – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Pan Andrzej Indycki – Dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Prelegenci zaprezentowali aktualne informacje dotyczące monitoringu jakości powietrza w mieście Rzeszowie i regionie w ramach Państwowego Monitoringu Powietrza, zarządzania jakością powietrza w województwie podkarpackim, działań miasta Rzeszowa na rzecz czystego powietrza oraz stanu realizacji programu priorytetowego „Czyste powietrze”. Pierwszy panel zamknęła ożywiona dyskusja pomiędzy ekspertami a uczestnikami konferencji. Ciekawym elementem wydarzenia był również quiz, zorganizowany przez organizatorów, w którym można było otrzymać nagrody ufundowane przez „Projektor – wolontariat studencki”.
Druga część obrad rozpoczęła się przedstawieniem wyników badania pilotażowego pt. „Wiedza, świadomość i postawy proekologiczne studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego”. Wśród prelegentów znaleźli się członkowie Sekcji Polityki Gospodarczej i Ekologicznej KNE Interkreator działającego na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prelegenci: Mateusz Śliwa, Diana Ciopcińska, Gabriela Olbrycht, Katarzyna Pasternak, Aleksandra Niemiec, Ewa Cieśla oraz Klaudia Wierzbowska. W swoich wystąpieniach zaprezentowali wyniki badań z zakresu znajomości podstawowych pojęć dotyczących zrównoważonego rozwoju, działań i postaw służących ochronie środowiska, które na co dzień podejmują studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Bardzo ciekawe wystąpienia zaproszonych gości – ekspertów, przybliżyły słuchaczy do problematyki związanej z ochroną powietrza w mieście Rzeszowie i regionie Podkarpacia, a organizatorów konferencji (zespołu projektowego) zainspirowały do dalszych działań na rzecz rozwijania projektu, w tym przeprowadzania badań naukowych o większym zasięgu.
Wydarzenie, w którym wzięło udział blisko stu studentów, nauczycieli akademickich i innych zainteresowanych podejmowana problematyką, zorganizowane zostało przez młody zespół aktywnych członków Koła Naukowego Ekonomistów Interkreator pod kierownictwem opiekun Sekcji Polityki Gospodarczej i Ekologicznej - dr Bogumiły Grzebyk.