Warsztaty „Mój budżet domowy” w Łańcucie19.06.2018 09:27

Dr Małgorzata Leszczyńska z Katedry Makroekonomii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego angażując się w działania na rzecz edukacji ekonomicznej w szkołach podstawowych w dniach 13-16.04.2018 r. przeprowadziła warsztaty dla klas VII nt.: „Mój budżet domowy – jak panować nad własnymi finansami”, które odbyły się w Bibliotece Miejskiej w Łańcucie. Spotkania miały na celu zapoznanie uczniów z elementarnymi zagadnieniami dotyczącymi gospodarstwa domowego takimi jak: budżet domowy, dochody, koszty, deficyt, skąd bierze się pieniądze, jak inwestować swoje oszczędności. W ramach warsztatów została przedstawiona prezentacja multimedialna, a uczniowie w grupach rozwiązywali krzyżówkę ekonomiczną z zakresu zagadnień poruszanej tematyki. Uczniowie zapoznali się z planowaniem budżetu oraz oceną jego realności i korzyści, uczyli się zasad ważnych przy układaniu budżetu domowego, poznali problem wyboru w gospodarowaniu finansami osobistymi, kształtowali umiejętność podejmowania racjonalnych decyzji dotyczących pozyskiwania i wykorzystania swoich środków finansowych (problem pozyskiwania dochodów i ich wydatkowania). Na warsztatach uświadomiono uczniom także zagrożenia płynące z niekontrolowanego zadłużania się gospodarstw domowych.