Działalność naukowo-badawcza
Działalność Katedry Metod Ilościowych i Informatyki Gospodarczej (KMIiIG) skoncentrowana jest na wspomaganiu procesów gospodarczych przez zastosowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz technik ilościowych. Wnosi odpowiedni do możliwości wkład merytoryczny w rozwój tych dyscyplin nauk ekonomicznych, w których wykorzystywana jest technika elektroniczna oraz metody matematyczno-statystyczne. Wkład Katedry uwidacznia się m. in. w ustaleniu czynników mających wpływ na poziom rozwoju społeczeństwa informacyjnego w ujęciu regionalnym, pomiarze skali tego zjawiska za pomocą odpowiednich metod ilościowych.
Problematyka naukowo-badawcza Katedry Metod Ilościowych i Informatyki Gospodarczej koncentruje się wokół następujących zagadnień:
- ekonometryczne modelowanie i prognozowanie procesów rynkowych, ze szczególnym uwzględnieniem modeli logitowych i probitowych,
- badanie dochodów ludności i nierówności społecznych oraz przestrzennego zróżnicowania warunków i jakości życia,
- analiza uwarunkowań efektywnego i zrównoważonego gospodarowanie zasobami,
- zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w gospodarce,
- ekonomiczne aspekty, determinanty rozwoju społeczeństwa informacyjnego i gospodarki elektronicznej,
- badanie zależności między strukturami własnościowo-kontrolnymi a kondycją finansową spółek giełdowych i kreacją wartości dla akcjonariuszy,
- analiza wpływu obszarów transgranicznych na procesy wzrostu gospodarczego,
- wykorzystanie metod wielowymiarowej analizy porównawczej w analizie zjawisk złożonych (na przykładzie krajów UE, województw, powiatów i gmin województwa podkarpackiego),
- zastosowanie metod ilościowych w analizach regionalnych, finansowych i marketingowych oraz w badaniach społeczeństwa informacyjnego i gospodarki elektronicznej.
Działalność naukowa pracowników KMIiIG obejmuje spektrum problemów badawczych, związanych z funkcjonowaniem gospodarki w skali regionu, kraju, Europy i świata. W działania na rzecz zrównoważonego rozwoju Polski i regionów pracownicy Katedry aktywnie włączyli się zrealizowanym projektem badawczym „Określenie wewnątrzregionalnego zróżnicowania poziomu rozwoju społeczeństwa informacyjnego”, na który uzyskali decyzją nr 1908/B/H03/2009/37 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego finansowanie w wysokości 150 000 zł.
Wśród grantów należy wymienić również:
-
projekt badawczy habilitacyjny „Nadzór korporacyjny a realizacja koncepcji <
> przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie” (decyzja nr 5526/B/H03/2010/38), finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowego Centrum Nauki, - grant „Uwarunkowania rozwoju innowacyjnych form powiązań integracyjnych rolnictwa z przemysłem spożywczym” (nr DEC-2011/01/D/HS4/03911) finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Katedra Metod Ilościowych i Informatyki Gospodarczej rozwija swoją pozycję naukową, uczestnicząc w konkursach grantowych na badania naukowe organizowane przez NCN, a także konkursach ogłaszanych przez inne instytucje w kraju i za granicą. Rezultatem badań pracowników Katedry są liczne publikacje naukowe, monografie, podręczniki oraz artykuły w wiodących czasopismach o zasięgu światowym z listy Journal Citation Reports (JCR).